Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czym karmić króliki

Żywienie i rozmnażanie królików

Wydatki związane z posiadaniem królika nie kończą się na jego zakupie. Trzeba zapewnić mu jakiś miły domek, nabyć różne akcesoria do niego oraz dbać codziennie o odpowiednie pożywienie dla zwierzaka.

Czym karmić królika domowego? Na pewno powinien mieć stały dostęp do świeżego siana oraz wody. Siano pozwala na utrzymywanie w dobrym stanie zębów i układu pokarmowego. Zawiera też potrzebny błonnik. Jeśli chodzi o wodę, to nie należy używać tej prosto z kranu, bo nie jest wystarczająco czysta. Powinna mieć temperaturę pokojową. Poza tym daje się królikom specjalny granulat, czyli ususzoną i zmieloną zieleninę. Można go kupić w sklepach zoologicznych. Kiedy zwierzątko ma już 3 miesiące jest już gotowy, żeby jeść także świeże warzywa oraz zieleninę. Muszą być zdrowe, umyte i wysuszone. Dopuszczalne są: marchewka, pietruszka, seler, brokuł, buraki, papryka, bazylia, cykoria, koperek, melisa, sałata rzymska, roszponka, endywia, liście (rzodkiewki, maliny, słoneczników, winogron, kalarepy), mlecz, kiełki (słonecznika, brokuła, rzodkiewki, owsa). Jako przysmak można podawać również niektóre owoce: jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie, truskawki, maliny, jagody, pomarańcze, mandarynki, ananasy, kiwi, melony, banany. Właściwy sposób żywienia, to bardzo istotny element odpowiedzialnej opieki nad królikiem domowym.

Kolejna sprawa związana z hodowlą królików dotyczy decyzji czy je sterylizować/kastrować, czy też nie. Zabieg sterylizacji można przeprowadzić po ukończeniu przez samicę 5 miesięcy, a kastrację kiedy samiec ma przynajmniej 3 miesiące. Jeśli jednak właściciel królików nie decyduje się na zabieg, to powinien dowiedzieć się jak najwięcej o ich rozmnażaniu. Istotne jest to, aby samiec i samica byli podobnych rozmiarów oraz by nie rozmnażały się przed 8 miesiącem życia samicy. Ciąża trwa około miesiąc, a można ją rozpoznać po 10 dniach. Jeśli chodzi o ilość młodych, to może ich być nawet 12, ale średnio rodzi się 6. Muszą pozostać przy matce przez 8 tygodni. Króliki-samice mogą zachodzić w ciąże do 5 lub 6 roku życia. Natomiast ważne jest kontrolowanie procesu rozmnażania, bo zwierzęta te są bardzo płodne.