Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak dbać o zdrowie królika

Opieka nad królikiem domowym

Jeśli zdecydujemy się wziąć do domu i oswoić króliczka, trzeba dowiedzieć się dokładnie jakie warunki należy mu stworzyć oraz jak się nim zajmować. Dotyczy to nie tylko miejsca do spania czy zabawy oraz jedzenia, ale także dbania o zdrowie zwierzątka.

Warto pamiętać o tym, że króliki domowe nie lubią zmian. Dotyczy to otoczenia, właściciela, a także chociażby diety. Poza tym, kiedy zaczynają chorować, to wcale nie tak łatwo zauważy objawy. Właśnie dlatego należy dowiedzieć się na co króliczki mogą chorować oraz jak temu zapobiegać. Zwykle bowiem leczenie jest długotrwałe. Poza tym może ono sporo kosztować, a przecież lepiej wydawać pieniądze na przykład na wyposażenie klatki królika. Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja zwierzęcia oraz dbanie o jakość pożywienia, bo wszelkie zaniedbania pod tymi względami mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia króliczka. Za choroby układu pokarmowego czy schorzenia wynikające z niewłaściwego utrzymania odpowiedzialny jest zwykle właściciel. Jedzenie i woda powinny być czyste oraz świeże. Nie należy wprowadzać nagłych zmian. Trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji futerka, pazurów, uszu, zębów. Właściwie również choroby wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze mogą w dużej mierze wynikać z zaniedbań w opiece nad królikiem.

Szczególnej troski wymagają króliki, które poddane zostały sterylizacji czy kastracji. Tego typu zabiegi zapobiegają sytuacji, kiedy nagle w domu zamiast dwóch króliczków mamy całą gromadę. Poza tym dla zwierzęcia, które żyje w warunkach domowych, a nie w naturze ma to wiele plusów zdrowotnych. Kiedy zwierzę jest już po operacji powinno mieć spokój i ciszę. Należy zapewnić mu takie warunki, żeby nic go gwałtownie nie przestraszyło, bo może wtedy się poderwać do ucieczki. Powinien natomiast odpoczywać i przychodzić do siebie. Należy regularnie oglądać bliznę królika. Jeśli tylko zauważymy objawy infekcji powinien zająć się tym weterynarz. Zwierzątko powinno mieć łatwy dostęp do świeżej wody i jedzenia. W razie potrzeby zakłada się kołnierz, ale większość królików nie interesuje się zanadto swoją raną.