Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Króliki karzełki

Informacje o królikach karzełkach

Duże rasy królików ważą powyżej 5,5 kg.  Średnie ważą przynajmniej 3,5 kg. Rasy małe to waga od 2 do 3,5 kg. Są też karzełki, których masa ciała nie przekracza 2 kg. Osoby które chcą hodować królika w domu chętnie decydują się na takie właśnie miniaturki.

Króliki karzełki to mniejsza wersja tych zwierzątek. Są pogodne, ciekawskie, ale również płochliwe. Nie lubią zmian i trzeba uważać na ich dietę. Niezwykle istotna jest właściwa pielęgnacja tych zwierzątek, zwłaszcza jeśli mają długie futerko, jak na przykład angor. Ponieważ są bardzo płodne w odpowiednim momencie trzeba podjąć decyzję czy króliczek będzie się rozmnażał, czy też zostanie poddany sterylizacji/kastracji. Do wyboru jest kilka ras, a niektóre mają nawet w swojej nazwie określenie „karzełek”. Tak jest chociażby w przypadku karzełka niderlandzkiego. Pochodzi on z Holandii, a rasa ta powstała w ogóle w XX w.  Króliczki te ważą zaledwie 1 kg i można je określić jako okrągłe. Ich uszy są dosyć krótkie. Króliczki te mogą mieć przeróżne kolory.

Inna bardzo niewielka rasa to karzełek Teddy. Niektóre z nich nie ważą nawet 1 kg. Ogólnie są krótkie i nieco walcowate. Mają gęstą i długą sierść, która może się filcować. Dlatego wymaga, aby wyczesywać ją przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia. Sfilcowane fragmenty po prostu się wycina. Natomiast mniej zachodu, jeśli chodzi o pielęgnację futerka, wymaga Hermelin. To bardzo łagodna i pogodna rasa. Nadaje się więc idealnie jako ukochane zwierzątko domowe. Tym bardziej, że zabiera naprawdę niewiele miejsca. Hermeliny są białe. Różnią się tylko kolorem oczu. Bardzo niewielkie są też króliki rasy Jersey Wooly. W Polsce nie są one jednak zbyt często spotykane. Podobnie jak angory i lewki mają dłuższą sierść. Właściwie wszystkie króliki miniaturki są po prostu przeurocze. Kiedy zobaczy się takie zwierzątko od razu chciałoby się je zabrać ze sobą do domu. Trzeba jednak pamiętać, że przygarnięcie króliczka wymaga odpowiedzialności oraz zadbania o jego potrzeby. Nie można traktować tego jako chwilowy kaprys.